RIHSS (Home)
Boys
Soccer
RISCA All Division
1969
1970
1971
1972
1973
1974
1975
1976
1977
1978
1979
1980
1981
1982
1983
1984
1985
1986
1987
1988
1989
1990
1991
1992
1993
1994
1995
1996
1997
1998
1999
2000
2001
2002
2003
2004
2005
2006
2007
2008
2009
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
2021
2022
Current
Standings
Current
Standings
Past
Standings
Team
W/L Records
Team
W/L Records
Champions
Division
I
Division II
Division III
Division IV
Division I-B (Non-State) (Defunct)
EIL
SENE
Division I
SENE
Division II
NEPSEC
Boys
Soccer Title Totals
Regular
Season (All Sports)
Individual
School Pages (All Sports)
School
Totals (All Sports)
All
Sports' Championships Year by Year (Every Division)
All
Sports' Championships Year by Year (Top Divisions)
Championship
Results
Division
I
Division
II
Division
III
Division IV
Division I-B (Non-State) (Defunct)
Postseason
Current
Results
Past Results
First
Years of Teams in the RIIL
Projo All State
Current
Past
|
2001 Boys Soccer
R.I. Soccer Coaches Association All Division
Open Division East
First Team
Anthony Petrarca, La Salle
Anthony Ward-Smith, La Salle
David Ward-Smith, La Salle
Pedro Braz, East Providence
Zach Pereira, East Providence
Ryan Maduro, Mt Hope
Kyle Texiera, Mt Hope
Eric Gladney, Barrington
Derek Johnson, Barrington
Evan Crosby, Cumberland
Richie D’Amico, Smithfield
Christopher Morrison, Portsmouth
Second Team
Nick Colaluca, La Salle
Andrew Frankel, La Salle
Kurt Munko, La Salle
Chris Januario, East Providence
Charles Lambert, East Providence
Timmy Daponte, Mt Hope
Joe Sousa, Mt Hope
Clark Wescott, Barrington
Timothy Williamson, Barrington
Gregg Lavoie, Cumberland
James Tavares, Cumberland
Greg Zimmerman, Smithfield
Sean Robinson, Portsmouth
Third Team
Bryan Anothony, La Salle
Justin Moniz, East Providence
Chris Amaral, Mt Hope
David Cipoletti, Barrington
Matt Smith, Cumberland
Joseph Perron, Smithfield
Geoffrey Sisson, Portsmouth
Open Division West
First Team
David Bonzagni, Hendricken
Jim Lynch, Hendricken
Matt Warner, Hendricken
Matt Fountenault, North Kingstown
Nate Gardner, North Kingstown
Zachary Tobin, North Kingstown
Shawn McGill, South Kingstown
Stephen Mook, South Kingstown
Tom Corwin, Scituate
Jeff Thibodeau, Coventry
John Candelmo, Toll Gate
James Nigrelli, Chariho
Second Team
Keith Avila, Hendricken
Dan Bergeron, Hendricken
Bill McElhaney, Hendricken
John May, North Kingstown
Jake McKay, North Kingstown
Dave Burns, South Kingstown
Eric DeAngelis, South Kingstown
Tim Clement, Scituate
Tom Durfee, Scituate
Alfred Ancone, Coventry
Eric Beaudoin, Coventry
Greg Rosewell, Toll Gate
Josh Belongie, Chariho
Third Team
Matt Byron, Hendricken
Jeff Monica, North Kingstown
Ricky Moore, South Kingstown
Scott Westcott, Scituate
Jeff Taylor, Coventry
Michael Rooney, Toll Gate
James Gordon, Chariho
Large Division
First Team
Matt Baptista, Shea
Derick Ofori, Shea
Francisco Teixera, Shea
Nelson Faustino, Pilgrim
Maximillan Mwah, Hope
James Quiah, Hope
Kyle Flanagan, Warwick
Robert Redman, Warwick
Chris Childs, Cranston West
Chris Collard, Woonsocket
Ibrahim Shihadeh, West Warwick
Sam Lavigne, Cranston East
Second Team
Emanuel Joia, Shea
Eugenio Teixera, Shea
Brian McVety, Pilgrim
Mike Medeiros, Pilgrim
Jason Melo, Pilgrim
Peter Gbaa, Hope
Justin Rios, Hope
Dan Andrade, Warwick
Paul Cotter, Warwick
Joe Lanni, Cranston East
Brandon Deragon, Woonsocket
Jarod Marsocci, Woonsocket
James Hernandez, Woonsocket
Wilson Molina, Central
Third Team
Paulo Almeida, Shea
Joel Cordeiro, Pilgrim
Nelson Fatuda, Hope
Ryan Shoemaker, Warwick
Jameson Gonzalez, Warwick
Timothy Carpentier, Woonsocket
Charles Kennedy, West Warwick
Kevin Piekarski, Cranston East
Victor Amaro, Mount Pleasant
Christian Mena, Central
Small Division North
First Team
Mike Lyden, Mount St Charles
Matt Morais, Mount St Charles
Derek Norbrega, Mount St Charles
Hernan Cumplido, Tolman
Danny Toro, Tolman
Steve Gloria, Burrillville
Adam Schatz, Burrillville
Jose Correia, Davies
Emanuel Lopes, Davies
Joe Loiselle, Ponaganset
Vladimir Urban, Central Falls
Nick Catallozzi, Lincoln
Kevin Goodwin, North Smithfield
Second Team
Sean Lavelle, Mount St Charles
Eric Suffoletto, Mount St Charles
Ronald Araujo, Tolman
Steve Carreiro, Tolman
Andres Perdomo, Tolman
Eric Huguenin, Burrillville
Dean Raymond, Burrillville
Joshua Cummings, Davies
Emanuel Pereira, Davies
Eric Rua, Central Falls
Mike Keeling, Ponaganset
Mike Leone, Lincoln
Leandro Bonvehi, Classical
Dave McIntyre, St Raphael
Third Team
Brian Bailey, Mount St Charles
Derek Puerta, Tolman
Ryan Sutherland, Burrillville
Joseph Goncalves, Davies
Graham Bennett, Ponaganset
Jefferson Royos, Central Falls
Ben Frechette, Lincoln
Chris Geruso, North Smithfield
Momodou Jobe, Classical
Sean O’Hara, St Raphael
Small Division South
First Team
Josh Berger, East Greenwich
Dylan Griffis, East Greenwich
Michael Keegan, East Greenwich
Robert Ferraro, North Providence
Tim Tracey, North Providence
Daniel MacGregor, Middletown
James Owen, Middletown
Derek Brodeau, Tiverton
Jeff Cooley, Tiverton
Brian Smith, Westerly
Pat Berthiaume, Exeter/West Greenwich
Kevin Patterson, Narragansett
Kevin Richie, Rogers
Second Team
Peter Meyer, East Greenwich
Kyle Wann, East Greenwich
Matt Amsden, North Providence
Jeff Melo, North Providence
Julian Peckham, North Providence
Jim Montoya, Middletown
Ryan Connell, Middletown
Jim Mota, Tiverton
Ben Peel, Tiverton
Jay Manfredi, Westerly
Michael Dias, Exeter/West Greenwich
Dave Watsky, Narragansett
Andrew Berard, Johnston
Third Team
Anthony Vitone, East Greenwich
Tim Lowe, North Providence
Kevin Gross, Middletown
Tim St. Amour, Tiverton
Andrew Matthews, Westerly
Joseph MacKinnon, Exeter/West Greenwich
Mike, Narragansett
Chreis Weibel, Rogers
Corey Sukaskas, Johnston |